-Teknologji

Përditësohet “WhatsApp”, zhduk fotot dhe videot pasi marrësi i hap ato


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:27 - 06/08/21 |
Opi Nion

Është konfirmuar lajmi nga Mark Zuckerberg, se tashmë Whsats App ka futur në funksion shikimin i vetëm 1 herë të fotove dhe videove.

Kreu i Facebook  Zuckerberg, kompania mëmë e WhatsApp, e paralajmëroi në qershor ardhjen e një funksionaliteti të ri në aplikacionin e mesazheve.

Tani, konfirmimi vjen përmes Twitter: funksioni “View once” (Për t’u parë një herë) është përfshirë në përditësimin e aplikacionit për iOS dhe Android.

Ky është një opsion për të dërguar fotografi dhe video, që zhduken pasi marrësi i hap ato për herë të parë.

Përmbajtjet multimediale të View Once mbrohen nga kriptimi skaj-më-skaj, prandaj ato nuk mund të gjurmohen nga palët e treta, piratët kibernetikë ose edhe vetë WhatsApp.

Për më tepër, këta elementë nuk ruhen në fotografi ose në galeritë e pajisjes dhe nuk ka mundësi për të marrë një screenshot, në mënyrë që të shmanget plotësisht një shpëtim i mundshëm gjatë shikimit dhe para se skedari të vetëfshihet.

Imazhet dhe videot “Vieë once” (Për t’u parë një herë) shënohen me ikonën me numrin 1 pranë tyre./Opinion.al

Pas