Bota

FOTO/Situatë e rëndë nga zjarret në Itali, tymi i dendur vështirëson punën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:57 - 06/08/21 |
Opi Nion

Situata nga zjarret vazhdon të jetë e rëndë edhe në Itali.

Mediat e huaja raportojnë se veçanërisht në Abruzzo, Sicili, Pulia, Basilicata, Sardenja zjarret po  dëmtojnë territorin dhe bukuritë magjepsëse.

“Në Sardenjë midis u evakuan 800 persona. Zona e djegur, në vlerësimin e parë, është mbi 10 mijë hektarë. Pra, ishte një ngjarje katastrofike”. Kështu  është shprehur Ministri Roberto Cingolani në një  informacionin situatën në vend.

Ndërkohë që mësohet se 57.4% e zjarreve janë zjarrvënie, ku shihen pikat e ndezjes dhe kanë efekte shkatërruese.

Ekipet e zjarrfikësve për shkak të zjarreve të shumta në provincat Palermo dhe Messina, dhe në provincat Kalabriane të Reggio Calabria dhe Cosenza, 8 Canadair po përdorin helikoptërët prej mëngjesit të ditës së sotme për të neutralizuar situatën.

Avionët janë në aksion në zonën e Castel di Lucio (Messina), Geraci, Gangi dhe Scillato (Palermo), ku disa stalla janë sulmuar nga flakët dhe disa shtëpi janë evakuuar; Bagaladi (Reggio Calabria) dhe Longobucco (Cosenza).

Mësohet se zonat e shkatërruara përfshijnë tre provinca: Palermo, Enna dhe Messina. Situata e Castel di Lucio është veçanërisht dramatike. Shtëpi të shumta janë  evakuuar. Në të gjithë zonën e prekur nga zjarret, është krijuar një re e dendur tymi, gjë që e bënë ndërhyrjen shumë më të vështirë dhe të rrezikshme./Opinion.al

Pas