Bota

Përdhunimi dhe vrasja e studentes në kishë ngre në protestë Nigerinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:09 - 02/06/20 |
el ida

Vera Omozuwa, një studente 22 vjeçare, është gjetur e vrarë në kishën e lagjes në Nigerinë Jugore, vend ku ajo shkonte shpesh për të studiuar. Ajo ishte përdhunuar dhe më pas vrarë, duke ngjallur zemërim në të gjithë Nigerinë.

Sulmi ndaj studentes, për më tepër në një kishë, ka tmerruar shumë qytetarë në Nigeri, vend fetar.

Policia ka filluar hetimet pas thirrjeve të shumta nga grupe të të drejtave të njeriut, figura publike dhe zyrtarë qeveritarë që kërkojnë një hetim të plotë. Të hënën, një grup protestuesish të veshur me të zeza, përfshirë studentë, marshuan drejt selisë së policisë së shtetit në qytetin Benin, për të kërkuar drejtësi për Uëa.

#DrejtësipërUwan është bërë trend në të gjitha mediat sociale në Nigeri./Opinion.al

Pas