Kryesore

Përçahet opozita në Kuvend, 6 deputetë do të votojnë “zgjedhoren”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:57 - 09/07/20 |
Opi Nion

Ka shkuar në 6 numri i deputetëve të opozitës që kanë deklaruar votën e tyre pro për miratimin e reformës zgjedhore në Kuvend. Deputeti i opozitës parlamentare Lefter Maliqi deklaroi sot se do të votojë reformën, ndërsa shtoi se votimi i saj duhet të bëhet një orë e më parë.

Maliqi tha se janë 11 deputetë të opozitës në parlament që do ta votojnë draftin me ndryshimet në kodin zgjedhor të arritur nga marrëveshja e 5 Qershorit mes PS, PD dhe LSI. Ndërkohë, pavarësisht qëndrimeve të tyre, ai tha se opozita në Kuvend nuk është e blerë nga kryeministri Edi Rama.

I mbyturi i thotë popullit u mbyt. U bëj thirrje edhe të tjerëve që të mos përdoren. Të dëgjojmë ndërkombëtarët dhe vendi të shkojë në zgjedhje. Të vijmë sa më shpejt dhe votat janë. 11 deputetë të tjerë do votojnë. Vendi është në krizë dhe me këto pagat e listës është akoma më në krizë. Reforma Zgjedhore është një nga kushtet dhe duhet realizuar. Rama të votojë hapur, nuk ka nevojë për fshehtësi. Ai nuk e përçau dot opozitën reale”,

Po ashtu, deputeti Gjetan Gjetani qëndroi në të njëjtën linjë, ndërsa shtoi se opozita është pro kësaj marrëveshje.

“Jemi pro marrëveshjes. E siguroj Ramën dhe maxhorancës që janë votat. Marrëveshja ka marrë pëlqimin e BE dhe SHBA. Marrëveshja është arritur në ambasadën e SHBA-ve. Pra të gjithë janë pro marrëveshjes. Ndaj i bëj thirrje PS që të kalojë marrëveshjen në Komisionin e Ligjeve”, theksoi ai.

Më herët votën pro e deklaruan deputetët Artur Roshi, Besnik Troplini, Fatjona Dhimitri dhe Suzana Topi.

Topi shkruajti në “Facebook” se; “Konfirmoj qendrimin tim ne mbeshtetje te dakordesise  se 5 qershorit. Qendrimi im eshtë bërë publik edhe me pare. Konfirmoj voten  pro per kete dakordesi, pa asnjë ndryshim tjeter. Tashme parlamenti e ka  shumicen e nevojshme per te votuar nje ore e me pare dakordesine e 5 qershorit dhe per ti qendruar korrekt konsensusit, duke mos ndermarrë asnje ndryshim te njeanshem qe cenon konsensusin e arritur mes forcave politike. Shqiperia e ka vendin vetem ne Europen e Bashkuar. Qendrimi dhe vota ime eshte dhe do te mbetet ne funksion te integrimit sa me te shpejte me Europe. Kesaj i sherben dhe votimi i kodit zgjedhor, pa asnjë ndryshim tjeter të njeanshëm.  Ky eshte plotesimi i nje nga 15 kushtet për hapjen e negociatave.  Ftoj mazhorancën qe ti qendroje zotimit dhe te sjelle ne kuvend kodin zgjedhor sa me parë per tu votuar!!”.

Deputeti Artur Roshi u shpreh para gazetarëve se;  “Sa i përket prekjes së Kushtetutës, sipas meje, ajo është simbol i unitetit, prandaj ndërhyrja nuk duhet bërë në mënyrë të njëanshme. Nëse vazhdojmë me lojën e kartonëve, kjo nuk na çon askund. Balli Kombëtar Demokrat ka qenë gjithmonë në mbështetje të proceseve demokratike. Përfundimisht, ne do të jemi pro kësaj marrëveshje, jo se morëm atë që deshëm, por i duhet vendit. Para integrimit në Evropë nuk mund të zgjedhim interesat tona. Hapja e negociatave është një gradë lirie për shqiptarët. Ne nuk mund të pranojmë ndërrimin e Kushtetutës me një prag 3 apo 5%. Nuk mund të pranojmë heqjen e koalicioneve. Sa i përket hapjes së listave, është e artikuluar prej meje prej 5-6 vitesh për lista të hapura. I qëndrojmë kësaj, por në pamundësi zgjedhim këtë rrugë”.

Deputetja Fatjona Dhimitri tha se marrëveshja e ndërmjetësuar nga ndërkombëtarët nuk mund të mbahet peng në Kuvend.

“Nuk mund të pengoj procesin e integrimit. Një marrëveshje e ndërmjetësuar nga ndërkombëtarët nuk mund të mbahet peng nga Kuvendi. Konsensusi i arritur në 5 qershor është i vetmi kusht i plotësuar.  Unë nuk do të ndërmerrja kurrë veprime që do të dëmtonin këtë arritje”, tha Dhimitri.

Edhe deputeti tjetër i Ballit, Besnik Troplini u shpreh pro. “Balli Kombëtar është një parti e ndërtuar në perëndim dhe sytë tanë kanë qenë përtej detit në BE”.

Me 77 deputetët që ka shumica socialiste në Kuvend dhe 6 të deklaruarit ditën e sotme, numri i votave shkon në 83 pro reformës zgjedhore, por për t’u miratuar drafti duhen 84 vota./ Opinion.al

Pas