Aktualitet

Peleshi: Do dërgohet në Kuvend projektligji për gradat honorifike për sportistët elitarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:20 - 23/11/22 |
Opi Nion

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë ditën e sotme deklaroi se qeveria ka miratuar vendimin për të dërguar në parlament një projektligj sipas të cilit do të vlerësohen me grada honorifike ushtarake sportistët elitarë të vendit.

Nga grada honorifike, sportistët marrin edhe të gjitha përfitimet financiare që ka çdo gradë; kolonel, nënkolonel dhe major.

“Vendosjen në ligj të gradave honorifike për sportistët elitarë. Natyrisht ka një renditje dhe nivel të ndryshme gradash, kolonel, nënkolonel dhe major, që në vartësi të rezultateve e përfitojnë këtë gradë. Sportistët e mbajnë gradën honorifike dhe përfitimet financiare sipas gradës, deri në daljen në lirim, njëlloj si për të gjithë ushtarakët. Ligji do të kalojë në komisione dhe parlament dhe do të kemi ceremonitë për të vlerësuar sportistët tanë”, tha Peleshi.

 

Pas