Aktualitet

Pedagogu i mjekësisë-Fugës: Nuk sjellin asgjë studimet në sistemin arsimor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 12/11/21 |
Opi Nion

Pedagogu i mjekësisë, Profesori Pajtim Lutaj i është përgjigjur Profesor Artan Fugës, i cili në një shkrim të publikuar në rrjetet sociale ditën e djeshme tregoi një orë mësimi në Universitetin e Tiranës ku evidentoi mungesën e njohurive që studentët duhet të marrin në gjimnaz dhe tha  se një studim po kryhet për këtë që do të shpjegojë arsyet.

Në një reagim në rrjetet sociale, Lutaj thotë se nuk ka nevojë për studime për të mësuar këtë të vërtetë por për testime, provime e vlerësime.

Sipas tij, duhet të përcaktohen në mënyre rastësore grupe prej 20 personave të të gjitha niveleve  psh viti i 6 te i Mjekësisë) dhe t’u bëhet testim, provim, vlerësim sipas normave dhe del e vërteta e kësaj situate në arsim në Shqipëri.

Postimi i plotë

SOS Arsim!

Arsimimi i shoqërisë, shkollimi i brezave, përgatitja e profesionisteve për te ardhmen e vendit është shkatërruar ne te gjitha hallkat, ne shkollimin baze, ne gjimnaze apo gjoja shkolla profesionale, ne universitete keq edhe me keq.

Nuk ka nevoje për studime për te mësuar ketë te vërtete te hidhur qe po kalon shoqëria jone dhe qe ka arritur ne piken me te ulte dhe do kërkoje 50 vjet te riparohet.

Studim??

Jo Pr Fuga nuk ka nevoje për studim, thjesht pa harxhime, pa hamendesime. Testimeeee, provimeeee, vleresimeeeee…

Te përcaktohen ne mënyre rastësore grupe prej 20 personave të të gjitha niveleve ( psh viti i 6 te i Mjekësisë) tu behet testim, provim, vlerësim sipas normave dhe del e vërteta e « krizës se 1930 tes ».

Prej me shume se 20 vitesh jap mësim ne FM studenteve te vitit 6 te; qe ditën e pare testoj bagazhin e tyre me një pyetje te thjeshte qe mësohet ne fiziken e klasës 8t e. Formulën e distancës focale F = 1/D. Asnjë student nuk me ka dhëne përgjigjen e duhur.

Duke pare shkatërrimin e mësimdhënies ne FM për përgatitjen e mjekeve te rinj ( cikli i trete i studimeve mjekësore), mora iniciativën te testoj specializantet, asnjë prej tyre nuk meriton te kaloje ne vitin pasardhës.

Te gjithë e dine se prej vitesh ne këtë vend shitet dhe blihet DIJA, nota, diploma, titulli, vendi punës, puna shkencore, e drejta e autorit…. Kush nuk e di se ne këtë vend profesionisti, punëtori, krijuesi dhe Profesori përçmohen?

Prishja e shkollimit ka deformuar strukturat e arsimimit ne çdo sektor.

Çfarë do nxjerrim nga studimi? Janë bere studime para disa vitesh dhe vërtetuan se 80% e pedagogeve shesin notën, nuk pashe te reagonte njeri?

U be studimi dhe dolën 50% e doktoraturave fallco? Çfarë u be? Keni dëgjuar gjë ju? As « dyqanin » nuk u mbyllen por po i promovojnë.

Jo miqtë e mi nuk sjellin asgjë studimet dhe sondazhet ne sistemin tone Arsimor … duhet ndryshuar sistemi, duhet ndryshuar metodika ( specializantet ne QSUT përgatiten me keq se ne vitet 70.) duhet ndryshuar politikat arsimore dhe shëndetësore… duhet pastruar injoranca dhe paaftësia. duhet vendosur hierarkia shkencore….

Pune te mbare….

 

Pas