Aktualitet

Akuzat për pastrim parash, flet Rezart Taçi: Nuk ka fakte, do ankimoj vendimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:52 - 12/11/21 |
Opi Nion

Biznesmeni Rezart Taçi ka reaguar për here të parë lidhur me akuzat e ngritura nga SPAK ndaj tij për pastrimit parash, dhe nxjerrjen e një urdhërr-arresti ndaj tij.

Taçi ka mohuar akuzat dhe ka thënë se nuk asnjë provë dhe asnjë fakt që e implikon në skemën e pastrimit të parave.

“Unë nuk arrij ta kuptoj se si mund të nxirret ndaj meje një urdhër i tillë arresti. Nuk ka asnjë provë, asnjë fakt. Është një vendim tërësisht i pakuptimtë”.-thotë Taçi.

I pyetur mbi lidhjen për të cilët flet SPAK me biznesmenin italian Francesco Zummo për pastrimin e parave, sipërmarrësi shqiptar ka deklaruar për Albanian Post se ai as nuk e njeh 90-vjeçarin dhe nuk e ka idenë se kush është.

Ndërsa, mbi vendimin, ai deklaroi se do ta ankimojë menjëherë dhe ka vënë në lëvizje avokatët e tij për këtë çështje. Ai ka theksuar se nuk ndodhet në Shqipëri personalisht, por hapat e mëtejshëm do t’i ndjekin përfaqësuesit e tij ligjorë.

 

Pas