Kryesore

PD mbyll procesin për përzgjedhjen e kandidatëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:35 - 23/10/20 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka njoftuar se Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve të PD-së përmbylli dje procesin për përzgjedhjen e kandidatëve për zgjedhjet e ardhshme.

Komisioni i ngritur nga PD përfundoi vlerësimin për 3593 kandidatë të propozuar, prej të cilëve 326 u përzgjodhën për përfaqësim politik.

Mësohet se komisioni, i dorëzoi sot kryetarit, Lulzim Basha dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike, listën përfundimtare të kandidatëve për ndjekjen e procedurave të mëtejshme sipas Statutit.

DEKLARATE E KOMISIONIT TE VLERESIMIT TE KANDIDATEVE

Komisioni i vlerësimit të Kandidatëve pranë PD-së përmbylli dje procesin për përzgjedhjen e kandidatëve për zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe vendore. Ky proces, i zhvilluar për herë të parë në Shqipëri, është vlerësuar pozitivisht nga anëtarësia e PD-së, opinioni publik dhe mediat. Komisioni e vlerëson procesin në tërësi si një akt emancipues në politikën shqiptare.

Komisioni e ndau punën në 3 faza: nga 03 gusht 2020 deri ne 22 tetor 2020. Pas një pune intensive dhe voluminoze komisioni përfundoi vlerësimin për 3593 kandidatë të propozuar, në një listë përfundimtare prej 326 kandidatësh të propozuar për përfaqësim politik në zgjedhjet e ardhshme politike apo lokale.

Komisioni, i dorëzoi sot Kryetarit dhe Sekretarit të Përgjithshëm të PDSH, listën përfundimtare të kandidatëve për ndjekjen e procedurave të mëtejshme sipas Statutit.

Përfitojmë nga rasti për të falenderuar anëtarësinë për pjesëmarrjen masive në votime, strukturën e PD-së, përfaqësuar në këtë proces përzgjedhjeje nga Sekretariati teknik, si dhe kandidatët e propozuar që ndihmuan realizmin e këtij procesi transparent, qytetar dhe të përgjegjshëm. / Opinion.al

Pas