Aktualitet

PD kërkon përjashtimin e 7 gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, arsyeja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:36 - 07/06/21 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka kërkuar ditën e sotme përjashtimin e 7 prej 8 gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, që kanë rrëzuar paditë për Gjirokastrën, Vlorën dhe Beratin.

Sipas selisë blu, me vendimet e dhëna deri tani, këta gjyqtarë, njësoj si komisionerët politikë të KAS, kanë refuzuar transparencën mbi masakrën zgjedhore të 25 prillit.

Po ashtu PD thotë se refuzimi i kërkesave për marrjen zyrtarisht të provave i vendos këta gjyqtarë në pamundësi për të gjykuar me paanësi 6 kërkesa të tjera të ngjashme për blerjen e votës dhe deformimin e rezultatit të zgjedhjeve.

Në shkresën e PD për zëvendësimin e 7 gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, thuhet se duke nisur nga vendimet e mëparshme edhe për 6 paditë e tjera rezultati do të jetë i paracaktuar, në shkelje të Kushtetutës dhe Kodit Zgjedhor.

PD vlerëson se vazhdimi i ankimimeve me të njëjtën trupë zgjedhore, e cila është shprehur 3 herë me radhë kundër kërkesës së selisë blu për transparencën e zgjedhjeve, është në shkelje të parimeve themelore të Gjykatës së Strasburgut për dhënien e drejtësisë.

 

 

Pas