Aktualitet

PD dorëzon ankimimin, të shfuqizohet koalicioni “Shtëpia e Lirisë”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:05 - 05/02/22 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka ankimuar në KAS regjistrimin e koalicionit “Shtëpia e lirisë”.

Në shkresën e dorëzuar në KAS,  PD shkruan se kërkesa e paraqitur nga LSI-PDK dhe Komisioni i Rithemelimit u dorëzua para se këto të regjistroheshin si subjekte zgjedhore duke rënë në kundërshtim me Kodin Zgjedhor.

Një tjetër arsye që PD kërkon mosnjohjen e këtij koalicioni është edhe përdorimi i simboleve të saj nga  “Komisioni i Përkohshëm i Rithemelimit” të Berishës, dhe se ky komision nuk figuron i regjistruar si subjekt zgjedhor dhe as si parti politike.

“Kërkesa dhe marrëveshja përmbajnë referenca te Partia Demokratike e Shqipërisë, në kushtet kur kjo e fundit as nëpërmjet kryetarit të saj apo ndonjë personi tjetër te autorizuar nga ana e tij, nuk ka shprehur vullnetin për të qenë pjesëmarrëse në këtë koalicion”, shkruan PD.

Po ashtu sipas PD marrëveshjes i mungon edhe një element tjetër i rëndësishëm që ka të bëjë me përcaktimin e numrit të kandidatëve nga secila parti politike.

“Në kushtet kur subjekti “Komisioni i Përkohshëm i Rithemelimit” është përjashtuar nga marrëveshja, mbetet e paqartë se cila parti politike do te propozoje kandidatet e koalicionit”, shkruan PD.

Për këto arsye PD kërkon shfuqizimin e koalicionit ‘Shtëpia e Lirisë’.

Kujtojmë se në këtë koalicion nuk u njoh nga KQZ Komisioni i Rithemelimit të PD-së, i përfaqësuar nga ish-kryeministri Sali Berisha./Opinion.al

Pas