Rajoni

Patriarku serb futet në Mal të Zi pa kontroll, dorëhiqet shefi i policisë kufitareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:53 - 04/08/22 |
Opi Nion

Patriarku serb, Porfirije Periç ka hyrë ditën e sotme në Mal të Zi pa u kontrolluar dhe pa u regjistruar.

Marrë shkasë nga ky veprim, shefi i policisë kufitare, Vasko Akoviç ka dhënë dorëheqjen.

Ndërkohë, përmes një postimi në Twitter, kryetari i Komitetit Malazez të Helenskit, Miodrag Vllahoviç ka përshëndetur veprimin e Akoviç.

“Shefi rajonal i policisë kufitare, Vasko Akoviç, ka dhënë sot dorëheqjen nga ajo detyrë për shkak se patriarku i Kishës së Serbisë, Porfirije Periç, hyri dhe dilte në Mal të Zi me një delegacion të plotë pa asnjë kontroll dhe shënime.” Respekt i madh për këtë njeri”, shkruan Vllahoviç.

Vetëm një ditë më parë, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç konfirmoi se është nënshkruar Marrëveshja Themelore me Kishën Ortodokse Serbe, e cila parasheh rregullimin e marrëdhënieve mes tyre.

Si pasojë e nënshkrimit të  Marrëveshjes Themelore ndërmjet Qeverisë dhe Kishës Ortodokse Serbe, Partia Demokratike e Socialistëve dorëzoi në parlament një mocion mosbesimi ndaj Qeverisë së Malit të Zi./Opinion.al

Pas