-Kulturë

Pashko Vasa organizoi një festë në nder të shkollave të Aleancës Izraelite


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 16/02/20 |
Al Do

Nga Aurenc Bebja, Francë

“L’Univers israélite” ka botuar, me 16 maj 1886, në faqen n°42, një shkrim në lidhje me organizimin e një feste nga Pashko Vasa, asokohe guvernator i Libanit, për nder të shkollave të Aleancës Izraelite, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 Një festë e shkëlqyer, nën patronazhin e Vasë Pashait, guvernator i Libanit, u mbajt në Bejrut për nder të shkollave të Aleancës Izraelite. Të gjitha personalitetet politike, ushtarake dhe administrative e nderuan ballon me praninë e tyre, ashtu si dhe disa konsuj evropianë e tridhjetë emirë nga Libani, të ftuar posaçërisht nga guvernatori.

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania: https://www.darsiani.com/la-gazette/l-univers-israelite-1886-pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban/

Pas