Kryesore

Njohja e patentave në Gjermani, Rama jep një lajm nga Mynihu


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:28 - 16/02/20 |
Al Do

Kryeministri Rama ka njoftuar nga Mynihu se Ministri Federal gjerman i Transporteve është ka shprehur konsiderata pozitive përsa i përket transformimeve në Drejtorinë e Transportit Rrugor.

Misioni ynë teknik në Tiranë është befasuar nga transformimet që keni kryer në Drejtorinë e Transportit Rrugor, përmes digjitalizimit të shërbimeve! Zgjidhjet e reja digjitale që keni realizuar janë origjinale dhe bindëse për t’i përcjellë Qeverisë Federale një opinion pozitiv”, citon Rama ministrin gjerman.

Sipas kryeministrit, ky është një lajm i mirë për të gjithë ata që presin njohjen e patentave të drejtimit të makinave të tyre në Gjermani.

Megjithatë Rama shkruan se ky proces do të kërkojë pak kosh pas aprovimi i njohjes së patentave në Gjermani duhet të kalojë përmes 16 parlamenteve të landeve të Republikës Federale të Gjermanisë.

Kujtojmë se për Maqedoninë e Veriut që nga momenti kur Republika Federale hartoi marrëveshjen dhe ia parashtroi Konferencës së Ministrave dhe derisa marrëveshja u miratua me të vërtetë, kaluan pesë vjet.  Procesi i njohjes së patentave mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, ose Kosovës dhe Gjermanisë ndodhet ende në hapat e para, dhe ka shumë të ngjarë që të përfundojë pas shumë vitesh. /Opinion.al

Pas