Aktualitet

Pas takimit me Kurtin, Basha: Do forcoj bashkëpunimin me Kosovën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:43 - 03/03/21 |
Opi Nion

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar pas përfundimit të takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti.

Nëpërmjet një postimi në Facebook Basha shkruan se e kishte uruar Kurtin për fitoren, teksa ndër të tjera kanë diskutuar dhe për sfidat që ka Shqipëria dhe Kosova.

Gjithashtu Basha citon se  “e 25 prillit dhe e garantova se nesër si kryeministër i Shqipërisë do të bëj gjithçka për të rritur dhe forcuar bashkëpunimin me Kosovën në funksion të zhvillimit ekonomik, punësimit, njohjes së saj nga vende që ende se kanë bërë si dhe anëtarësimit në institucionet ndërkombëtare.” 

POSTIMI

“Prita sot me kënaqësi liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, kryeministrin në ardhje të Kosovës Albin Kurti. E urova për fitoren e zgjedhjeve parlamentare dhe modelin që Kosova i dha Shqipërisë dhe gjithë rajonit për mënyrën e organizimit të zgjedhjeve edhe pse në kushte pandemie.

Biseduam për sfidat që ka përpara Shqipëria dhe Kosova. Nënvizova gjatë takimit me zotin Kurti nevojën jetike që ka Shqipëria për ndryshim në zgjedhjet e 25 prillit dhe e garantova se nesër si kryeministër i Shqipërisë do të bëj gjithçka për të rritur dhe forcuar bashkëpunimin me Kosovën në funksion të zhvillimit ekonomik, punësimit, njohjes së saj nga vende që ende se kanë bërë si dhe anëtarësimit në institucionet ndërkombëtare.”/Opinion.al

Pas