Bota

Parlamenti Europian voton pro hyrjes së Kroacisë në ShengenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:53 - 10/11/22 |
Opi Nion

Parlamenti Evropian ka hapur rrugën për pranimin e Kroacisë në zonën Shengen të bllokut pa pasaporta, duke e lënë vendimin përfundimtar në duart e liderëve të qeverisë së BE-së.

Me 534 vota pro, 53 kundër dhe 25 abstenime, parlamenti votoi në favor të heqjes së kontrolleve kufitare të mbetura midis zonës Shengen dhe Kroacisë.

Një vendim përfundimtar tani do të duhet të merret nga Këshilli i BE-së, i përbërë nga 27 liderë qeveritarë të BE-së, të cilët në dhjetor të vitit të kaluar konfirmuan se Kroacia kishte përmbushur të gjitha kriteret për të aplikuar për hyrje në Zonën Shengen.

“Vendi i Kroacisë është në Shengen. Kriteret janë përmbushur. Parlamenti Evropian ka dhënë dritën jeshile. Tani Këshilli i BE-së duhet të japë rezultate”, tha presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola në një postim në Twitter pas votimit.

Zona Shengen është zona më e madhe në botë pa pasaporta, duke lejuar lëvizjen e pakufizuar të njerëzve midis 26 vendeve evropiane.

Kroacia ishte në luftë në fillim të viteve 1990 gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë. Kroacia aplikoi për anëtarësim në BE në 2003 dhe u bashkua me bllokun në 2013./Opinion.al

Pas