-Kulturë

 Paris-presse (1966) / Enver Hoxha, sulmon Papa Palin VI


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:10 - 05/09/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja

“Papa e ka vënë veten në shërbim të Johnson-it” pohojnë shqiptarët : “Radio-Tirana” akuzon sot Palin e VI-të për “justifikimin e agresionit të imperializmit amerikan në Vietnam.”

Kinezët nuk i janë përgjigjur akoma thirrjes që u bëri Papa, ashtu si dhe Hanoi, Saigoni dhe Moska. Por zakonisht, thuhet me zë të lartë në Tiranë ajo që mendohet në Pekin.

Për regjimin e Enver Hoxhës, “Papa gëzon mbështetjen e amerikanëve dhe revizionistëve sovjetikë, të cilët, me mbështetjen e Selisë së Shenjtë, kanë nevojë për këtë re tymi”. Mesazhi papnor “është vetëm një gjellë e helmuar, me ngjyrë (shije) mjalti.”

Kinezët, nga ana e tyre, kanë kritikuar vazhdimisht “apostujt e paqes” për mos dallimin midis agresorit dhe viktimës së tij, për mosbërjen e dallimit midis luftërave “të drejta dhe të padrejta”.

Në Vatikan, sulmet e Radio-Tiranës nuk kanë ngjallur ende ndonjë koment. Por shqetësimi po rritet, pasi ofensiva për paqen e Johnson-it tashmë duket se po zgjatet. Gjenerali Wheeler, shefi i shtabit amerikan, jo vetëm që parashikon rifillimin e afërt të bombardimeve kundër Veriut, por specifikon gjithashtu se nëse është e nevojshme do të dërgohen avionët bombardues strategjikë B-52.

 

 

Përgjegjësitë

Gjithashtu, pas thirrjes ndaj krerëve të shteteve të përfshira në konflikt që të kenë një frymë bamirësie, a do t’i vë Vatikani përpara përgjegjësive të tyre.

L’Osservatore della Demenica, një organ jozyrtar i Vatikanit, do të botojë një artikull veçanërisht të ashpër të dielën e ardhshme, përmbajtja e të cilit tashmë u është komunikuar amerikanëve. Këta nuk janë cituar posaçërisht, por Papa thekson se një komb i krishterë duhet të respektojë më shumë se cilido tjetër vlerat morale të cilave u referohet.

Në këtë rast është vënë në shënjestër teza amerikane e “kontrollit” dhe jo teoria kineze e luftës revolucionare.

“Ne mund të kuptojmë , thotë gazeta e Selisë së Shenjtë, arsyet që frymëzojnë udhëheqësit : ekuilibri i fuqisë, sferat e ndikimit dhe mbrojtja e lirisë. Por ka miliona njerëz që nuk mund ta kuptojnë arsyen e kësaj masakre, e cila, në sytë e tyre, nuk mund të shpjegohet, dhe akoma më shumë të justifikohet.”

* Nga Aurenc Bebja, Francë (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

Pas