-Kulturë

Papa Françesku vizitë historike në Irak ,në vendlindjen e Profetit Abraham


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:27 - 05/03/21 |
Opi Nion

Papa Françesku ka mbërritur në Irak. Kjo është vizita e parë e një kreu të kishës katolike në vendlindjen e Profetit Abraham.

Nga mediat e huaja njoftohet se ky është udhëtimi i parë i Atit të Shenjtë jashtë vendit që nga fillimi i pandemisë dhe të gjithë personat që e shoqërojnë në avion janë të vaksinuar kundër COVID-it. Ky udhëtim shoqërohet me sfida të shumta, pasi rastet e infektimeve në Irak po shtohen dhe ka shqetësime se Papa mund të mos ndjekë vazhdimisht protokollin e distancimit fizik.

Papa tha se vizita është një “pelegrinazh pendese” për të kërkuar ndjesë dhe për t’u lutur për pajtim pas luftës dhe terrorizmit disa vjeçar. Papa e cilësoi gjithashtu këtë vizitë edhe si një “pelegrinazh paqeje, në kërkim të vllazërimit, të ushqyer nga dëshira për t’u lutur së bashku e për të ecur së bashku me vëllezërit e motrat irakiane në tokën e Atit Abrahamit, i cili është një figurë që bashkon fenë islame, hebraike dhe të krishterë në një familje”.

Kujtojmë se Ati i shenjtë, i cili u detyrua të anulonte udhëtimin e tij në Irak vjet, shpreson të sjellë shpresë të re për komunitetin e krishterë që është persekutuar rëndë gjatë kryengritjes së Shtetit Islamik. Numri i të krishterëve në Irak ka rënë ndjeshëm dhe tani përllogaritet në rreth 300,000 vetë. Papa e quajti grupin e të krishterëve irakianë “një kishë martire” që do ta kishte për nder ta takonte./Opinion.al

Pas