Bota

Papa Françesku rrëfen bisedën me Orban: Më tregoi kur mbaron lufta në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:42 - 03/05/22 |
Opi Nion

Papa Françesku tha se kryeministri hungarez Victor Orban i tha atij kur u takuan në fund të prillit se presidenti rus Vladimir Putin planifikon t’i japë fund pushtimit të Ukrainës më 9 maj, ditën e Fitores së Rusisë’.

“Orban, kur e takova, më tha se rusët kanë një plan, se gjithçka do të përfundojë më 9 maj”, tha Papa Françesku.

“Kjo do të shpjegonte gjithashtu shpejtësinë e përshkallëzimit të konfliktit të këtyre ditëve. Sepse tani nuk është vetëm Donbasi, është Krimea, është Odesa. Nuk ka vullnet të mjaftueshëm për paqe”, tha Papa.  “Unë jam pesimist, por duhet të bëjmë çdo gjest të mundshëm për të ndaluar luftën”.

Papa Françesku përsëriti deklaratat e mëparshme se është gati të udhëtojë në Moskë për t’u takuar me Putinin dhe e krahasoi luftën në Ukrainë me gjenocidin në Ruandë.

“Ne nuk kemi marrë ende një përgjigje dhe ne vazhdojmë të këmbëngulim, edhe nëse kam frikë se Putini nuk mund dhe nuk dëshiron ta ketë këtë takim tani për tani. Por kaq brutalitet, si mund të mos e ndalojmë? Njëzet e pesë vjet më parë ne përjetuam të njëjtën gjë me Ruandën”, tha Papa Françesku.

Papa tha se ai nuk do të udhëtojë në Kiev. “Së pari duhet të shkoj në Moskë, së pari duhet të takoj Putinin” tha ai./Opinion.al

Pas