Bota

Pamje të rënda/Civilë të vdekur gjatë një rruge në Mariupol, BBC publikon pamjet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:11 - 23/04/22 |
Opi Nion

Pamjet e mëposhtëme vijnë nga qyteti i Mariupol në Ukrainë dhe tregojnë trupat e më shumë se 20 civilëve të vdekur të shtrirë përgjatë një rruge kryesore.

Pamjet grafike, të postuara në mediat sociale ditët e fundit, kanë ardhur në një kohë që Kombet e Bashkuara kanë konfirmuar se po hetojnë qindra akuza për vrasjen e civilëve gjatë pushtimit të Ukrainës.

Qyteti port jugor i Mariupolit ka qenë skena e luftimeve intensive për javë të tëra mes forcave ruse dhe ukrainase.

Në disa pamje, BBC numëroi 18 trupa – të gjithë të veshur me veshje civile dhe pa armë të dukshme në trup. Ndërkohë një trup është i shtrirë pranë një qese pazaresh në një stacion autobusi, ndërsa një tjetër pranë një makine të dëmtuar. BBC thotë se ka ekzaminuar pamjet, duke numëruar gjithsej 23 trupa viktimash.

Dhjetëra mijëra njerëz mbeten ende të bllokuar në qytetin port jugor të rrethuar nga rusët. Mariupoli gjendet prej javësh të tëra në luftime intensive.

BBC ka konfirmuar se pamjet  janë filmuar të gjitha pranë uzinës së hekurit dhe çelikut Ilyich në Mariupolin verior.

Pas