Bota

Pak para se të fundosej, dalin imazhet e para të luftanijes Moskva


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:17 - 18/04/22 |
Opi Nion

Imazhet e para të një prej luftanijeve më prestigjioze të Rusisë, e cila u fundos në det, janë shpërndarë në rrjet.

Ukraina tha se goditi luftanijen në një sulm me raketa. Megjithatë, Rusia tha se dëmtimi i anijes u shkaktua nga një zjarr që shpërtheu municionet në bord. Ajo tha se luftanija më pas u mbyt gjatë një stuhie.

Sky News shkruan se ka hequr audion nga videoja, pasi një burrë dëgjohet duke bërtitur në rusisht: “Nëna***! Çfarë po bën?” përpara se kamera të lëvizë poshtë dhe më pas të fiket.

Videoja tregon se moti ishte mjaft i qetë kur u filmua klipi. Në audion origjinale mund të dëgjohet pak erë, por deti është i qetë dhe nuk shihet shi.

Kjo bie ndesh me deklaratën e Ministrisë Ruse të Mbrojtjes se anija u mbyt gjatë një stuhie.

Një raport i lajmeve nga agjencia ruse TASS më 14 prill tha: “Luftanija  Moskva u mbyt ndërsa po tërhiqej në mes të stuhisë për shkak të dëmtimit të trupit të shkaktuar gjatë shpërthimit të municioneve”./Opinion.al

Klikoni mbi Sky News për të parë imazhet e luftanijes ruse.

Pas