-Shëndeti

Pa një vaksinë, këto janë mjetet e vetme për t’u mbrojtur nga koronavirusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:04 - 28/09/20 |
el ida

Universiteti i Oksfordit rikonstatoi se distancimi social, higjiena e duarve dhe mbajtja e maskës janë shumë efikase në reduktimin e riskut të infektimit me Covid-19.

Pjesë e studimit ishin më shumë se 800 persona, të cilët janë pyetur lidhur me respektimin e distancimit social, higjienës personale dhe mbajtjes së maskës.

Përgjigjet e tyre mbështesin këshillat e vazhdueshme të ekspertëve dhe mjekëve. Kështu, mbajtja e maskës redukton rrezikun e infektimit me Covid-19 me 77%, dezinfektimi i shpeshtë i duarve ul rrezikun me 66%, dhe ruajtja e distancës fizike mbron më tepër me 85%.

Autorët e studimit shprehen se në mungesë të një vaksine, këto janë mjetet e vetme efikase për t’u mbrojtur nga koronavirusi./Opinion.al

Pas