Rajoni

Osmani dhe Vuçiç përplasen për kufijtë në takimin e Brdo-Brijunit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:24 - 17/05/21 |
Opi Nion

Ka nisur me tensione fillimi i samitit të Brdo-Brijunit i zhvilluar në Slloveni.

Media serbe  “Novosti“ raporton se presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe anëtari boshnjak i Presidencës së Bosnje e Hercegovinë, Shefik Gjaferoviç, u përplasën me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

Novosti shkruan se përplasjet filluan pasi pjesëmarrësit në samit morën iniciativën në fillim për të miratuar vendime sipas të cilave kufijtë në rajon janë të pandryshueshëm dhe të cilat Vuçiç i kundërshtoi paraprakisht.

Osmani dhe Gjaveroviç thuhet se i reaguan ashpër Vuçiçit, duke thënë se Beogradi po i risjell platformat e vjetra për ndryshimin e kufijve.

Në takimin që po marrin pjesë Presidentët e vendeve të rajonit, konkretisht presidenti kroat, Zoran Milanoviç, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, anëtarët e Presidencës së Bosnjës, Millorad Dodik, Zheljko Komshiç, Shefik Gjaferoviç, presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Pas