-U tha në Opinion

Orlando Rakipi theu listën, Rama: Ky djali vjen nga komuniteti çam


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:54 - 29/04/21 |
el ida

Kryeministri Edi Rama është pyetur në emisionin “Opinion” lidhur me të ashtuquajturat surpriza të listave, mes të cilave edhe fakti se si një kandidat dhe emër i ri si Ornaldo Rakipi, arriti të thyejë listën.

I pyetur na gazetari Mentor Kikia se çfarë përfaqëson ky kandidat, që po nxjerr nga kuvendi kryetarin e PS-së së Tiranës, Rama tha se ai është përfaqësues i një komuniteti të madh.

“Ua kam shpjeguar disa herë dhe ju kam sjellë një shembull nga një vend që është vendi i shumë mrekullvie të mëdha në botë, Franca. Asambleja Nacionale franceze 90% të atyre që ka atje i ka njerëz që nuk i njef njeri fare, ose i njeh vetëm territori i vet. Kur flas për Francën, në atë kohë e kam ndjekur shumë nga afër dhe më bëri shumë përshtypje. Dhe  po të shohësh në Francë shikon kush humbi nga këta që janë shumë të njohur. Edhe në kongresin amerikan kujton se i njef gjithë Amerika? Por ama të gjithë këta njerëz të panjohur nuk janë të parëndësishëm për një komunitet të caktuar. Ky djali vjen nga komuniteti çam. Ne kemi fut disa kandidatë që vijnë nga një komunitet i caktuar. Kemi fut një djalë që vjen nga komuniteti i jetimëve, kemi fut këtë djalin që vjen nga komuniteti çam, kemi fut një vajzë nga Paskuqani, që ka një familje të madhe nga Kukësi dhe ka fituar gjithë ato vota.  Kuksianët, tropojanët, pukjanët, vlonjatët, të gjithë janë të prirur për personat që i përkasin atij komuniteti, kur arrihen të gjenden kanduidatët dhe kandidatët kanë kapacitete”, tha Rama./Opinion.al

Pas