Bota

Origjina e Covid, Kina akuza SHBA: Manipulim politik,na përdorin si kurban


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:20 - 28/08/21 |
Opi Nion

Ambasada kineze në Uashington akuzoi inteligjencën amerikane për “manipulim politik” pas publikimit të një raporti amerikan që akuzonte Pekinin për fshehjen e informacionit kryesor mbi origjinën e pandemisë Covid.

“Raporti tregon se Shtetet e Bashkuara janë të vendosura për të shkuar në rrugën e gabuar të manipulimit politik,” tha ambasada në një deklaratë.

“Hulumtimi bazohet në supozimin e fajit të Kinës dhe synon të na përdorë si dash kurbani”, thotë deklarata./Opinion.al

Pas