Aktualitet

Opozita kërkoi debat për mandatin e Olta Xhaçkës, PS rrëzon kërkesënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:45 - 17/11/22 |
Opi Nion

Në seancën e sotme plenare, Kuvendi nuk pranoi një kërkesë të deputetëve të opozitës, të bërë për të disatën herë për debat lidhur me heqjen e mandatit të deputetes Olta Xhaçka.

Opozita kishte kërkuar që për këtë pikë të rendit të ditës së sotme të ketë debat por kjo nuk është pranuar nga drejtuesja e seancës, Ermonela Felaj, e cila tha se në asnjë rast kur është votuar për mbarimin e mandatit të një deputeti, nuk është bërë debat në seancë.

“Kërkesa e 7 deputetëve për mbarimin e mandatit të deputetes Olta Xhaçka nuk qëndron. Në rendin e ditës së seancës së sotme është miratimi i dy raporteve të dy relatorëve. Në asnjë rast sipas rregullores nuk ka pasur debat për çështje të tilla. Kërkesa për zhvillimin e debatit nuk do të pranohet”, tha Felaj.

Lidhur me këtë vendim, reagoi deputetja e PD, Albana Vokshi e cila u shpreh sekjo është një tentativë për t’i mbyllur gojën opozitës.

“Ajo që po tentoni të bëni, është që po tentoni ti mbyllni gojën opozitës. Nuk i referohem kësaj seance, por dhe seancave të tjera, na kemi hequr të drejtën e fjalës ne deputetëve, grupeve të interesit. Nuk është parë ndonjëherë që mos të jepet fjala. Ju shkelni në mënyrë të vazhdueshme rregulloren. Këtu po mbroni ministrat tuaj që po rrëmbejnë pronat”-tha Vokshi.

Pas