Emisionet

Opinion/ Shqipëria në karantinë!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:23 - 17/03/20 |
el ida

Mbrëmjen e 16 Marsit në programin “Opinion” u diskutua për epideminë e koronavirusit.

Sa pritet të zgjasë, kush janë më të mbrojtur, si ta dallojmë nga gripi normal, si paraqitet situata në vend dhe si po përballohet vetkarantinimi, ishin disa nga temat e diskutuara në emision, mjeku imunolog Genc Sulçebe, epidemiologu Alban Ylli, si dhe nga biseda në lidhje direkte me ministren Ogerta Manastirliu, pedagogen e Oxfordit, Detina Zalli, si dhe gazetarin e Zërit të Amerikës, Ilir Konomi.

Mjeku Sulçebe sqaroi disa disa detaje mbi reagimin e sistemit tonë imunitar pas prekjes nga koronavirusi dhe theksoi se kemi të bëjmë me një virus pak të njohur, sjelljet e të cilit ndryshojnë në varësi të popullatës.

Nga ana tjetër, epidemiologu Ylli parashikon se Shqipëria do të jetë të paktën edhe 2 muaj në një qarkullim intensiv të COVID 19.

Emisioni i plotë në videon e mëposhtme:

 

Pas