Emisionet

Opinion/ A ka marrëveshje për detin mes Shqipërise dhe Greqisë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:02 - 11/09/20 |
el ida

Pas deklarës së kryeministrit grek, për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë nga 6 në 12 milje detare në Detin Jon, në programin “Opinion” u shtrua pyetja nëse ka një marrëveshje mes Shqipërisë dhe Greqisë për detin.

A ka marrëveshja, cila është e drejta e shteteve për shtrirjen e deteve sipas OKB, a ka diçka konkrete në deklaratë, dhe çfarë pritet të ndodhë, ishin disa nga çështjet e diskutuara nga Agim Nesho, Preç Zogaj, Lorenc Vangjeli, dhe Mentor Kikia.

Në lidhje direkte folën dhe kryeministri Rama dhe ish kryeministri, Sali Berisha.

Në pjesën e dytë të programit, në lidhje direkte, Grida Duma nga Partia Demokratike, foli mbi akuzat për kryeministrin Rama. Sipas Partisë Demokratike, Rama ka shantazhuar një zonjë të dëmtuar nga tërmeti, e cila ka humbur bashkëshortin dhe të bijën.

Po ashtu në lidhje direkte, Dritan Abazoviç, shqiptarin që ka mandatin e artë për formimin e qeverisë në Mal të Zi.

Në pjesën e fundit të programit u transmetua një intervistë të ambasadores suedeze në Shqipëri.

Emisioni i plotë në videon e mëposhtme:

 

Pas