Kryesore

Rama takon javën e ardhshme kryeministrin grek


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:13 - 11/09/20 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama do të jetë në Greqi  më 15 dhe 16 shtator, ku do të takohet me homologun e tij, Kyriakos Mitsotakis.

Rama do të shkojë në takimin në Athinë në cilësinë e kreut të OSBE.  Çështja e emigrantëve, por edhe konflikti turko-grek pritet të jenë tema të takimeve të shefit të ekzekutivit shqiptar.

Nuk dihet ende nëse çështja e detit dhe plani i zgjerimit të zonave ekonomike nga Greqia do të diskutohet. Në takim veç Ramës e Mitsotakis do të jenë dhe aktorë të tjerë të rëndësishëm të politikës greke, mes tyre dhe ministri i jashtëm Nikos Dendias.

Rama ka mohuar vazhdimisht zërat se mes Shqipërisë dhe Greqisë ekziston një marrëveshje që lejon këtë të fundit të zgjerohet me 12 milje në detin Jon./ Opinion.al

Pas