Emisionet

Opinion, 27 Dhjetor 2022Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:11 - 28/12/22 |
Opi Nion

Në pjesën e parë të emisionit të datës 27 dhjetor të 2022 me temë “100 vjet bashkë” u transmetua dokumentari për marrëdhëniet diplomatike ndër vite mes Shqipërisë dhe SHBA.

Në pjesën e dytë të emisionit ishin të ftuar në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan kanë qenë ish-ministrat e jashtëm, Arta Dade dhe Tritan Shehu.

Dade dhe Shehu kanë folur për temën “Marrëdhëniet Shqipëri-SHBA”, ku treguan detaje për lidhjet mes dy vendeve.

Në pjesën e tretë me temë “Diaspora Shqiptare” ishte i ftuar Mark Gjonaj kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës Shqiptare, ku ka treguar se cilat janë çështjet kryesore me të cilat merret ky këshill. Ai ka treguar se këshilli koordionues u themelua në Dhjetor të 2019 e tre muaj më vonëm, kur bota “u mbyll” për shkak të pandemisë Covid-19 atyre ju desh menjëherë të kishin në fokus problemet që kishin shqiptarët, për të gjetur msaka dhe vaksina.

Ndërsa tani jnë vemendjen e tyre janë çështje të ndryshme të ekonomisë, kulturës, gjuhës, por më e rëndësishmja është çështja e votës pasi sipas tij shqiptarëve të diasporës u takon me ligj e kushtetutë të votojnë.

Pas