Bota

OBSH: Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 70 vende


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:07 - 27/01/21 |
Opi Nion

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaron se varianti i ri i koronavirusit, i zbuluar për herë të parë në Britani të Madhe, është përhapur në 70 vende të botës.

Pas studimeve të kryera, ekpserëtët besojnë se varianti i i COVID-19 mund të jetë deri në 70% më i transmetueshëm.

Agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara gjithashtu njoftoi se një variant tjetër i koronavirusit, i zbuluar në Afrikën e Jugut është përhapur në 31 vende tjera.

Ndërkohë, OBSH-ja thas po ashtu se një variant i zbuluar në Brazil ishte përhapur në tetë vende tjera.

Varianti i identifikuar në Afrikën Jugore përbën shqetësim në veçanti, pasi studimet kanë treguar se ai mund të zvogëlojë efikasitetin e vaksinave që janë tani në treg.

Megjithatë, vaksina e kompanisë amerikane Moderna duket se funksionon kundër varianteve të reja të koronavirusit, të zbuluara në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Afrikën e Jugut, kanë thënë shkencëtarët e kompanisë.

Sipas tyre, testet e hershme laboratorike sugjerojnë se antitrupat që nxit vaksina, mund t’i njohin dhe luftojnë variantet e reja. Ndërkohë, shkencëtarët thonë se për ta konfirmuar këtë, duhet të bëhen më shumë studime.

Pas