Bota

OBSH miraton për përdorim urgjent vaksinën kineze Sinopharm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:16 - 07/05/21 |
Opi Nion

Organizata Botërore e Shëndetësisë aprovoi ditën e sotme vaksinën kundër COVID-19 të prodhuar nga autoritetet shëndetësore “Sinopharm”.

Bëhet me dije se OBSH e ka miratuar këtë vaksinë për përdorim urgjent, duke lehtësuar kështu rrugën për vendet e varfëra që të kenë një qasje akoma më të madhe ndaj vaksinës dhe duke ndihmuar në mbylljen e pandemisë.

Sipas mediave të huaja mësohet se miratimi lejon që vaksina Sinopharm të përfshihet në programin Covax, iniciativa globale e Organizatës Botërore të Shëndetësisë që është krijuar për të promovuar shpërndarjen e drejtë të vaksinave në të gjithë botën./Opinion.al

Pas