Bota

OBSH dhe ECDC: Varianti “Delta” i COVID-19 dominon Europën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 23/07/21 |
Opi Nion

Tashmë varianti “Delta” i COVID-19 dominon kontinentin e Europës.

Sipas të dhënave të përbashkëta të Qendrës Europiane për Parandalimin e Sëmundjeve dhe OBSH, konfirmohet se shumica e rasteve të reja të infektimeve me koronavirus në Europë janë nga varianti indian, i cili sipas studimeve përhapet më shpejt.

ECDC dhe OBSH iu bëjnë thirrje të moshuarve dhe atyre që vuajnë nga sëmundje kronike, apo grupeve të tjera të riskut që të marrin sa më shpejt të dyja dozat e vaksinës për të qenë më të sigurt.

Pas