Aktualitet

Nuk u takua me Erdogan, Meta: Ka qenë i ftuar i Qeverisë, isha i angazhuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:09 - 17/01/22 |
Opi Nion

Presidenti turk, Erdogan vizitoi këtë të hënë Shqipërinë, por ajo që ra në sy ishte mungesa e një takimi me Presidentin e Republikës, Ilir Metën.

Në një intervistë në Syri tv, Meta u shpreh se Erdogan ka qenë i ftuar i Qeverisë dhe është sjellë si i ftuar i Qeverisë.

Ai theksoi se nëse presidenti turk do kërkonte një takim sot Meta do bënte një sforcim për ta takuar edhe pse kishte një axhendë të ngarkuar, por kreu i shtetit theksoi se Erdogan nuk ka kërkuar takim.

“Sot ka qenë një ditë shume e jashtëzakonshme për mua, i angazhuar ne shume aktivitete për të nderuar kujtimin e paharruar te Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Nuk kam arsye te kem ndonjë keqardhje që nuk kam takuar z.Erdogan. Z.Erdogan ka qene i ftuar i Qeverise dhe është sjellë si i ftuar i Qeverisë. Uroj te këtë kaluar sa me mire në Shqipëri. Nëse do kërkonte një takim sot do beja një sforcim për ta takuar sepse kam pasur një axhendë vërtet shume te ngarkuar, por nuk ka kërkuar takim. Z.Erdogan nuk ka qene i ftuar nga unë. Doja te falenderoja me shume mirënjohje popullin turk për ndihmat bujare që i kanë dhënë popullit shqiptar”, ka thënë Meta./Opinion.al

Pas