InstaBIZ

Jonida Shehu shfaqet në një tjetër ekran, surprizat e formatit që sjell gazetarja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:27 - 17/01/22 |
el ida

 Gazetarja Jonida Shehu ka nisur sot rrugëtimin e saj në një format krejtësisht të veçantë në ekranin e Euronews Albania.

Gazetarja do të jetë nga e hëna në të premte në emisionin “Sot” ku nga ora 17:00 deri në orën 19:00, do të sjellë lajmet nga politika e deri tek kultura që do të zbërthehen tashmë në këndvështrimin e saj.

Motoja e këtij formati do të jetë: “Asnjëherë gjëra boshe, që nuk thonë diçka, që nuk kanë interes për publikun.” Nëse ka ngjarje të nxehta të momentit, do të vijnë në ekran ato zëra, ata njerëz te të cilët nuk i ka shkuar mendja askujt. Ata personazhe që ndonjëherë mund të duken si më periferikët në një ngjarje, por që në fakt, nëse gërmon pak më thellë, sjellin informacione unike rreth ngjarjes, duke i bërë si ata dhe rrëfimet e tyre ekskluzive. “Në çdo lajm apo ngjarje ka jetë. Ka njerëz e histori. Ne do të përpiqemi të kuptojmë pikërisht këtë dinamikë, këtë jetë brenda lajmit, duke gërmuar pikërisht lajmin ose lajmet brenda lajmit”, zotohet Shehu.

Për të qenë ndryshe nga formatet e aktualitetit, “Sot” do të ketë edhe elemente shou, si publiku, deklaratat e forta apo hapësira kushtuar publikut, mendimi e ndjeshmëria e të cilit rreth ngarjeve do të vilet përmes rrjeteve sociale, apo “Kubit” të famshëm te Euronews. Një gërshetim që një gazetare e moderatore si Jonida, që i ka bërë të dyja, edhe aktualitetin edhe spektaklin, mund t’ia lejojë vetes. “Sot” nuk do të mbetet thjesht tek informacioni zyrtar apo ai i super konfirmuar, tipiku për formatin e lajmeve, por do të ketë më shumë ritëm e provokim. “Emisioni do të jetë edhe ‘i freskët’, sepse do të ketë aktualitet, por edhe ‘i nxehtë’, sepse gjërat që do të thuhen aty do të djegin”, premton autorja dhe moderatorja Shehu, e cila sqaron më tej edhe katër pjesët nga të cilat do të përbëhet ky program: pjesa e parë do të jetë shumë e fortë, si ajo supa pikante që të djeg gjuhën; pjesa e dytë do të jetë sërish e fortë, por jo aq sa e para; pjesë e tretë do të jetë ajo ëmbëlsira në fund, pak më e lehtë; dhe për ta mbyllur, në pjesën e katërt, një sorbeto, për të mbledhur stomakun. Ata që nuk kanë kohë të konsumojnë informacion në mëngjese drekë,mund të konsumojnë 17:00 – 19:00“Sot” dhe janë “ushqyer” mirë e do të ndihen të ngopur.”

“Sot” me Jonida Shehun është në përputhje të plotë me sloganin e Euronews, sepse sjell “all news”, pra të gjitha lajmet, që nga ato politiket, socialet e kulturoret, por edhe “all vieës”, pra “të gjitha këndvështrimet”, ku nuk do të mungojnë as ato më befasueset.

 

Pas