Bota

Nuk ndalet Britania, të tjera sanksione ndaj Rusisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:29 - 28/02/22 |
Opi Nion

Britania është një ndër shtete që ka vendosur më shumë sanskione si dhe ka propozuar sanksione të tjera ndaj Rusisë, pas sulmeve në Ukrainë.

‘Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar sapo ka njoftuar një sërë masash për të ndaluar çdo person fizik ose juridik të Mbretërisë së Bashkuar të ndërmarrë transaksione financiare që përfshijnë bankën qendrore ruse, Fondin Kombëtar të Pasurisë ruse dhe Ministrinë e Financave të vendit.’, shkruajnë mediat e huaja.

Konkretisht synon të parandalojë Bankën Qendrore të Rusisë që të përdorë rezervat e saj valutore prej 630 miliardë dollarësh në mënyra që minojnë sanksionet e vendosura.

– të ndalojë bankat e përcaktuara nga aksesi i pagesave të sterlinës dhe kleringut përmes MB;

-të forcojë ndjeshëm kufizimet tregtare kundër Rusisë;

-të parandalojë kompanitë ruse të emetojnë letra me vlerë të transferueshme dhe instrumente të tregut të parasë në Mbretëronë e Bashkuar.

 

Pas