Rajoni

Norvegjia heq vaksinat AstraZeneca, do t’ia dhurojë Kosovës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:17 - 30/06/21 |
Opi Nion

Norvegjia, në bashkëpunim me BE, do të dhurojë rreth 180,000 doza të vaksinës AstraZeneca në Kosovë, pas kërkesës së Kosovës për ndihmë përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE.

Komisioneri për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič, tha: “Pandemia COVID-19 na ka prekur të gjithëve. BE është e përkushtuar për të ndihmuar në ndarjen e vaksinave globalisht, ne mund ta mundim pandeminë vetëm nëse veprojmë së bashku. Falënderoj Norvegjinë për ofertën e saj bujare për Kosovën. Qendra jonë e Koordinimit të Reagimit të Emergjencave është e gatshme të ndihmojë në lehtësimin e ndarjes së mëtejshme të vaksinave. ”

Ndërsa ministri i Shëndetësisë dhe Shërbimeve të Përkujdesjes, Bent Høieka thënë:

 “Jam i kënaqur që këto vaksina janë të dobishme dhe që Norvegjia mund të ndihmojë në sigurimin që popullata e Kosovës të vaksinohet më shpejt”,

Më 12 Maj, me rekomandimin e Institutit Norvegjez për Shëndetin Publik, qeveria vendosi të heqë vaksinën AstraZeneca nga programi i vaksinimit në Norvegji./Opinion.al

 

 

Pas