Bota

Nord Stream pezullon furnizimin me gaz për 3 ditëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:42 - 19/08/22 |
Opi Nion

Furnizimi me gaz përmes Nord Stream do të pezullohet nga 31 gushti deri më 2 shtator për “mirëmbajtje”.

Këtë e ka bërë të ditur kompania ruse Gazprom.

Çmimi i gazit në Amsterdam arriti një maksimum prej 262.78 euro për megavat orë (+ 9.04%) pas lajmit se Gazprom do të mbyllë furnizimet nga Nord Stream për tre ditë dhe uljen e flksit tashmë me 20% të kapacitetit të tubacionit. KJo tendencë duket se do të kushtësojë rritje të reja për indeksin referencë të çmimit europian të gazit me hapjen e tregjeve të hënën./Opinion.al

Pas