Aktualitet

Njoftimi për largimin e Yuri Kim/ Xhaçka: Qëllimi për t’i vënë kapak thashethemeveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:21 - 07/01/23 |
Opi Nion

Në një konferencë për mediat të zhvilluar këtë të shtunë Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, ka folur ndër të tjera edhe për njoftimin e MEPJ për përfundimin e mandatit të ambasadores së SHBA, Yuri Kim.

Xhaçka tha se qëllimi i njoftimit ka qenë për t’iu vënë kapak thashethemeve.

“Shteti shqiptar është shteti pritës dhe nuk ka asnjë punë me çështjet që bën shtetit tjetër. Por kemi një rol për dhënien e dakordësisë sa herë ndodh akreditimi i ambasadorëve. Në kushtet kur ambasadorja amerikane për shkak të trillimeve, në gjykuam se po i vinim kapak në kushtet për shumë kërkesa për informacion, apo rrodhi në media në thamë ju lutem ti vëmë kapak thashethemeve pasi nuk ka asgjë për tu shënuar. Mund të mos e kishim bërë, pro qëllimi ka qenë ky dhe vetëm ky. Marrëdhënia me SHBA nuk ka qenë ndonjëherë më e thellë dhe domethënëse sa ç’është sot. Jam i bindur se edhe ambasadori/ja i ri do të shpallet i korruptuar nga Foltorja, por jam  bindur se do punoj me përkushtim për këtë vend”, është shprehur Xhaçka.

Pas