Bota

“Njerëzit e pavaksinuar kanë 11 herë më shumë gjasa të vdesin nga COVID”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:47 - 14/09/21 |
Opi Nion

Njerëzit e pavaksinuar kanë 11 herë më shumë gjasa se njerëzit e vaksinuar të vdesin nga Covid-19, zbuloi një studim i kryer nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve CDC.⁠

Më shumë se 600,000 raste pozitive me COVID nga prilli deri në mes të korrikut u analizuan duke patur parasysh vaksinimin.

Ata që ishin të pavaksinuar kishin rreth 4.5 herë më shumë të ngjarë të infektoheshin me virusin, më shumë se 10 herë më shumë të ngjarë të shtroheshin në spital me virusin, dhe 11 herë më shumë të ngjarë të vdisnin nga sëmundja.⁠

Pas