Kronikë

Çohet për gjykim dosja e Ardian Çapjas dhe 3 të tjerëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:54 - 14/09/21 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka kaluar në gjykim dosjen ndaj Ardian Çapjas, Klajdi Dokolit, Etjen Canit dhe Ervis Bardhit.

Personat e mësipërm janë  të akuzuar për vrasjen e dyfishtë në Elbasan në vitin 2012 të Gentian e Nezir Beqiri. Autoritetet ndanë dosjen për dy të pandehurit e tjerë, Florenc Çapja dhe Olsi Lekut, për shkak se janë në mungesë, pasi janë ndaluar, njëri në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe tjetri në Greqi.

Kujtojmë se Ardian Çapja u arrestua mëngjesin e 29 Marsit, ndërsa vrasja në Gusht të 2012 e Gentian dhe Nezir Beqirit, është një ndër dosjet penale më të rëndësishme që kanë në duar prokurorët e Elbasanit, e cila që prej muajit dhjetor 2020, u kthye nga gjykata e këtij qyteti, për plotësim hetimi.

Ndërsa Florenc Capja është në kërkim nga drejtësia shqiptare pasi akuzohet si porositës për vrasjen e at e bir, Nezir dhe Gentian Beqiri, ngjarje kjo e ndodhur në Elbasan në vitin 2012. Ishte dëshmia e Ervis Bardhit të penduarit të drejtësisë që çoi në arrestimin e Çapjave.

Pas