Aktualitet

Kosova bëhet me ushtri/ Kuvendi miraton krijimin e saj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:09 - 18/10/18 |
b.f

Kuvendi i Kosovës ka votuar 3 projektligjet për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Projektligji u miratua me 96 vota pro.

Ky projektligj rregullon kushtet e përgjithshme të shërbimit në FSK si një shërbim i ndërtuar mbi bazën e parimit të ligjshmërisë, profesionalizmit, komandës, disiplinës, respektit, nderit, ruajtjes së informacionit, komunikimit, jo diskriminimit dhe mundësive të barabarta, paanshmërisë politike, transparencës dhe llogaridhënies.

Në Kuvend u votuan me 101 vota pro projektligji për krijimin e Ministrisë së Mbrojtjes si dhe me 98 vota pro projektligji për Forcën e Sigurisë së Kosovës.

 

Pas