Bota

“Një fëmijë ka mbetur nën rrënoja”, operacione kërkimi në Kharkiv


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:40 - 02/03/22 |
Opi Nion

Ekipet e shpëtimit në Kharkiv po kërkojnë për një fëmijë të mbetur mes rrënojave të një ndërtese të goditur nga raketa, tha zëdhënësi i shërbimit të emergjencave, Yevhen Vasylenko.

“Qendra e qytetit është goditur nga raketa”, ka thënë ai.

Vasylenko ka treguar pamjet e asaj çfarë ka mbetur në Kharkiv. Ai thotë se zyrat e këshillit bashkiak, Pallati i Punës dhe blloqet e banesave janë dëmtuar.

“Njerëzit po kërkojnë ndihmë. Ekipet e shpëtimit po punojnë në vendngjarje, duke kërkuar çdo familje” thotë ai.

Po ashtu ai ka treguar pamje të shërbimeve të urgjencës që qëndrojnë mes rrënojave në një oborr, pikërisht pas një makine me xhamin e përparmë të thyer.

“Një ndërtesë e zakonshme banimi”, thotë ai.  “Jemi në kërkim – ka pasur raportime se një fëmijë i vogël ka mbetur në ndërtesë dhe ka nevojë për ndihmë.”/Opinion.al

Pas