Kryesore

Një ditë në detyrë,reagon ambasadorja e SHBA: Jam gati t’i përvishem punës


               Publikuar në : 19:32 - 23/01/20 |
Opi Nion

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka reaguar për herë të parë që pas mbërritjes në Shqipëri.

Në reagimin e saj, Kim shprehet se është e nderuar që ka ardhur në vendin tonë dhe se është e gatshme që t’i “përvishet” punës. Ambasadorja e SHBA mbërriti ditën e djeshme në vendin tonë, duke zëvendësuar Donald Lu.

“Ndihem e nderuar dhe shumë e kënaqur që jam në Shqipëri dhe jam gati t’i përvishem punës”, thotë ajo, sipas një mesazhi të shpërndarë në Facebook nga ambasada amerikane, ndërsa jepet edhe një biografi e saj si më poshtë:

Yuri Kim mbërriti në Tiranë si Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Shqipërisë në janar 2020. Ambasadorja Kim, një diplomate karriere, ka punuar mbi sfida kyçe të politikës së jashtme dhe sigurisë kombëtare në mbarë Europën, Azinë dhe Lindjen e Mesme.

Ka qenë drejtoreshë e Çështjeve të Europës Jugore dhe ka mbuluar Turqinë, Greqinë, Qipron dhe më gjerë rajonin e Mesdheut Lindor; si drejtoreshë e Zyrës së Çështjeve Europiane të Sigurisë dhe ato Politiko-Ushtarake, ka mbuluar NATO-n dhe Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE). Më parë ka qenë Shefe e Kabinetit e Zëvendës Sekretarit të Shtetit dhe drejtoreshë e Qendrës për Studimin e Administrimit të Diplomacisë.

Më herët në karrierën e saj, ka qenë Ndihmëse e Posaçme e Sekretarit të Shtetit Colin Powell, si dhe Ndihmëse e Posaçme e Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Çështjet e Azisë Lindore dhe Paqësorit. Mandatet e saj jashtë SHBA përfshijnë Turqinë, Irakun, Republikën e Koresë, Japoninë dhe Kinën. Yuri Kim ka një diplomë bachelor nga Universiteti i Pensilvanisë dhe një Master në Filozofi nga Universiteti i Kembrixhit./ Opinion.al

Pas