Aktualitet

Nisin gjobat dhe heqjet e patentave në rrugën Kardhiq-DelvinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:14 - 09/07/22 |
Opi Nion

Policia e Shtetit deklaron se në 48 orët e fundit janë hequr 20 leje drejtimi në aksin Kardhiq-Delvinë, të përuruar vetëm para pak ditësh, për shkak të lëvizjes me deri në 30 km/h mbi shpejtësinë e lejuar.

Në këtë aks, Policia thotë se shpejtësia e lejuar është pjesërisht 80 km/h dhe në pjesë të tjera 60 km/h. “95 masa administrative për qarkullim me shpejtësi, por pa sanksionin e pezullimit të lejes së drejtimit; 67 masa administrative, për parakalime të gabuara; 54 masa, për përdorim të celularit gjatë drejtimit të automjetit dhe 50 masa, për mospërdorim të rripit të sigurimit”, thotë Policia.

“Njësia Operacionale e Policisë Rrugore, në bashkëpunim me Policinë Rrugore të Gjirokastrës dhe Delvinës, vijojnë monitorimin 24/7 me makinat inteligjente, radarët automatikë dhe dronët “edukues”. Gjatë monitorimit të pandërprerë, makinat inteligjente, dronët dhe radarët automatikë, në aksin e ri Kardhiq – Delvinë, kanë konstatuar qindra shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor që janë rrezik potencial për përfshirje në aksidente rrugore”.

Pas