Aktualitet

Ngjarja në Gramsh/ Rama: Spiunazh te mbetjet e komunizmit, qesharakeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:25 - 26/08/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama në konferencën e mbajtur këtë të premte me homologun e Luksemburgut, Xavier Bettel, komentoi dhe ngjarjen e ndodhur në Gramsh, ku dy shtetas rusë dhe një ukrainës tentuan të hyjnë brenda uzinës.

Rama i cilësoi qesharake akuzat për spiunazh, ndërsa shtoi se ato janë të deklasifikuara si objekte të rëndësisë së veçantë. Më tej ai theksoi se ajo që duhet të na shqetësojë është se çfarë qëllimesh të vërteta kishin tre të huajt në vendin tonë.

“Nuk kam pasur mundësi të shprehem për këtë. Meqë ma jepni këtë mundësi më lejoni të them që mjegulla e ngritura mbi të ashtuquajturat objekte të rëndësisë së veçantë ishte për të qarë dhe për të qeshur. Ato nuk janë as fabrika që prodhojnë armë. Ato janë karakatina të deklasifikuara si objekte të rëndësisë së veçantë. Kanë statusin e SHPK-ve të falimentuara. Janë deri në pikën kur për shkak se nuk kanë mundësi të paguajnë dritat ju priten edhe dritat. Kanë disa roje për ta mbrojtur nga zaptimet. Të thuash që po bëhej spiunazh duke fabrikuar mbetjet e komunizmit është shumë qesharake. Ajo që duhet të na shqetësonte është këta persona çfarë qëllimesh të vërteta kanë në vendin tonë. Një mision spiunazh me veturë sportive e cila duket sikur thërret aman hajdeni dhe më kapni është qesharake”.

Pas