Aktualitet

Ngjarja e Gramshit/Bettel:Të bëjmë kujdes, ka një vullnet për të kapur vëmendjenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:42 - 26/08/22 |
el ida

Kryeministri i Luksemburgut Xavier Bettel, gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka komentuar ngjarjen e ndodhur në uzinën e armëve në Gramsh, ku dy shtetas rusë dhe një ukrainës tentuan të hyjnë brenda.

Gjatë fjalës së tij Xavier Bettel tha se i takon drejtësisë që të hetojë këtë çështje dhe se nuk i komenton njerëzit që janë nën hetim e paraburgim.

Më tej Bettel tha se ka një vullnet për të kapur vëmendjen e të gjithëve dhe se duhet të bëjmë kujdes.

“Në qoftë se i kam lexuar mirë informacione ka pasur një vend ku ka pasur armë. Spiunë rusë dhe ukrainas. Ka nxjerrë një mandat drejtësia. Unë s’i aokat nuk mund të komentoj njerëz që janë në nën hetim e në paraburgim dhe në përgjegjësinë e drejtësisë. Sot mund të bëhet fjalë për destabilizim në nivelin material. Ka një vullnet për të kapur vëmendjen e të gjithëve.

Disa kolegë europianë kritikojnë ndërhyrjen e Rusisë në vendin e tyre. Së shpejti do të ketë zgjedhje në Itali. Duhet të bëjmë kujdes. Është e rëndësishme të mbështesim shtypin. Një shtyp i lirë është i rëndësishëm në demokraci. Njerëzit e lexojnë në Facebook. Ju duhet të denonconi edhe lajmet e rreme. Është e rëndësishme të investohet në një gazetari të rreme”, tha Bettel./Opinion.al

 

 

Pas