Aktualitet

“Çmenduri”, Berisha: Po sillen impiante nga Bangladeshi në Portin e VlorësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:22 - 26/08/22 |
Opi Nion

Kreu i PD Sali Berisha, në konferencën e përjavshme për mediat po komenton situatën energjitike në vend.

Gjatë fjalës së tij Berisha tha se është bërë një shpërdorim i tmerrshëm në fushën e energjisë.

Kreu i PD ndër të tjera denoncoi se nga Bangladeshi po vijnë impiante për prodhimin e energjisë.

“Sot dua të sjell në vëmendjen e mediave dhe publikut një zhvillim anti ekonomik të rëndë. Një shpërdorim në fushën e energjisë. Anija që po sjell impiantet për prodhimin e energjisë impiante nga Bangladeshi në Portin e Vlorës ka hyrë në kanalin e Suezit. 760 milion euro është e llogaritur nga specialistët më të mirë kostoja për dy vite që do punojnë këto impiante përfshirë këtu qiranë e tyre dhe naftën që shpenzojnë. Më poshtë keni të detajuar nga ekspertët koston e këtyre impianteve. Kostoja e tyre ditore është kjo:

Për prodhimin e 1 mgv, këto impiante shpenzojnë 220 litra naftë. Prodhojnë 110 mgv në 24 orë. Ato shpenzojnë 580 800 litra naftë në ditë. Në qoftë se i shumëzojmë jo me 2300 vetëm me 1900 lekë (jo çmimi real i naftës) harxhojnë në ditë mbi 900 mijë euro. Kjo është vetëm nafta. Prodhimi ditor i energjisë është 2240 mgv. Por përveç kostos së naftës qiraja ditore është 91 117 euro. Në total është 1 049 779 euro. Në rast se llogarisni çmimin e mgv këto para shpenzohen për prodhimin e 2240 mgv. 1 mgv kushton 398 euro, pra rreth 400 euro. Po ta llogarisësh me çmimin e sotëm të naftës del një shifër më e lartë.

Çfarë po bën Edi Rama? Për të dalë para shqiptarëve me këtë batardi po bën zbrazjen e rrufeshme të kaskadës së Drinit. Kaskada ulet me mbi 50 cm në ditë. Nga Suezi gjer në Vlorë, Kaskada është 274 metër në një kohë kur në rregulloren që përbën ligji, në datë 1 shtator nuk duhet të jetë kurrë nën 284 metër. Edi Rama për të justifikuar këtë krim të shëmtuar. Për t’i thënë shqiptarëve që nuk ka energji në bursë dhe në diga.

Impantet kanë funksionuar për 20 vite me radhë në Bangladesh. Nga viti 2010 deri më sot ato kanë qenë pa funksion. Problemet e tyre që lidhen me ambientin janë të tmerrshme. Këto janë gjeneratorë gjigantë që funksionojnë me naftë të rëndë që ka në përbërjen e vet 50 mg për litër, squfur. E ndaluar për t’u përdorur. Dhe me këtë toksicitet ajo do krijojë një ndotje në Vlorë sikur të qarkullojnë 100 mijë automjete. Dhe këto të bëjnë nga 100 km rrugë në territorin e qytetit. Kjo është një çmenduri”, tha Berisha.

 

Pas