Aktualitet

Ngacmimi seksual i punonjëses së Tatimeve/ PD: Institucionet e vëna në dijeni nuk reaguanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:35 - 13/01/23 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me rastin e denoncuar në emisionin investigativ  “Stop”, ku një punonjëse e Drejtorisë së Tatimeve pretendon se është ngacmuar seksualisht në vendin e punës.

Anëtarja e Departamentit të Çështjeve Sociale në Partinë Demokratike, Orinda Malltezi, në një dalje për mediat nga selia blu deklaroi se administratës nuk i mjafton vetëm korrupsioni financiar por edhe ai erotik.

 Më tej Malltezi u shpreh se Partia Demokratike dënon aktin e padenjë ndaj zonjës dhe mosreagimin nga ana e institucioneve.

 “Administratës së Edi Ramës nuk i mjafton korrupsioni financiar pa i shtuar edhe atë erotik. Një punonjëse e Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve është ngacmuar seksualisht në vendin e punës, sipas video-dëshmisë së transmetuar nga emisioni “Stop”. Partia Demokratike dënon fillimisht aktin e padenjë ndaj një zonje, dhe së dyti reagimin, më saktë mosreagimin, institucional ndaj këtij akti, duke i cilësuar të dyja tregues të korrupsionit moral dhe shpirtëror të kësaj administrate, të cilën asnjë skandal nuk e ndal dhe asnjë kod nuk e përmban. Sipas videos, ngacmimi seksual vazhdonte prej kohësh, dhe shprehej fizikisht, verbalisht dhe joverbalisht. Në kushtet e mungesës së politikave të qarta për ngacmimin seksual në vendin e punës, punonjësja ishte munduar ta zgjidhte situatën në mënyrë të heshtur, dhe pasi ka konstatuar që nuk ka pasur asnjë ndryshim, është ankuar në nivel administrativ dhe më pas penal. Situata e ngacmimit ka vazhduar në kushtet e mosreagimit të frikshëm të institucioneve, gjë që krijon një precedent që vë në rrezik të gjitha gratë dhe vajzat në administratën publike. Të gjitha institucionet e vëna në dijeni nuk kanë reaguar pas marrjes së ankimimit. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, Ministria e Financave dhe Prokuroria e Tiranës, nuk kanë marrë asnjë hap për ta verifikuar situatën dhe për ta adresuar atë. Zonja është lënë vetëm dhe viktimë e një ngacmim seksual për 3 vjet, me gjithë barrën psikologjike që kjo sjell. Institucionet që duhej të kishin reaguar menjëherë sapo janë vënë në dijeni janë: Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, drejtuesi i të cilës ka përgjegjësinë kryesore për lejimin e kësaj situate, Ministria e Financës si institucion epror, Departamenti i Administratës Publike, që ka përgjegjësinë e kodifikimit të politikave kundër ngacmimit seksual në vendin e punës dhe monitorimin e zbatimit të tyre”, deklaroi ajo.

Ndër të tjera Malltezi thotë se PD i kërkon Prokurorisë së Tiranës fillimin e menjëhershëm te hetimit.

“I kërkojmë Prokurorisë së Tiranës, fillimin e menjëhershëm të hetimit. Ju bëjmë thirrje të gjitha grave dhe vajzave, në administratën publike dhe kudo, që të denoncojnë çdo lloj veprimi të ngacmimit seksual në vendin e punës, si dhe i kërkojmë urgjentisht Departamentit të Administratës Publike të kërkojë zbatimin dhe respektimin e Konventës së ngacmimit seksual që ka miratuar Kuvendi. Ky është rasti për një #metoo shqiptare. Ky është rasti për tu dalë zot zonjave, nënave, grave që mbajnë në këmbë, jo vetëm shtëpitë tona, por edhe Shqipërinë”.

Emisioni “Stop” publikoi dy ditë më parë një video ku një nëpunëse i kërkohej nga kolegu ta prekte në faqe dhe i dërgonte mesazhe.

Pas