Bota

Nga shëndeti mendor tek rritja e pabarazive, si ka ndryshuar bota nga COVID-19?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:03 - 26/01/22 |
Opi Nion

Pothuajse dy vjet pas fillimit të pandemisë Covid, një artikull nga Forumi Ekonomik Botëror “World Economic Forum” shikon të dhënat më të fundit të IPSOS dhe bën një bilanc të asaj që na ka mësuar kriza shëndetësore dhe si na ka ndryshuar ajo.

SHËNDETI MENDOR është po aq i rëndësishëm sa shëndeti fizik. Covid-i na ka bërë më të shqetësuar, të dëshpëruar, të stresuar dhe pasojat psikologjike kanë qenë të rënda sidomos tek të rinjtë, më pak të prekur fizikisht nga virusi.

BLEJMË POTHUAJSE GJITHÇKA ONLINE. Kemi kaluar nga grumbullimi i majasë dhe letrave higjienike, në mbushjen e boshllëkut të lënë nga kufizimet me mallra luksi, në përballjen me inflacionin e ekzagjeruar. Por nëse është e vërtetë që gjatë një krize zakonet e konsumatorit ndryshojnë disa herë, ka një që ka mbetur dhe që është zakoni i blerjeve online.

PABARAZITË JANË GJITHJNË E MË TË THELLA. Pandemia nuk ka bërë gjë tjetër veçse ka përkeqësuar dallimet e të gjitha llojeve. Te të moshuarit, më të dobët ndaj virusit dhe të rinjtë; midis grave, që duhej të kujdeseshin për fëmijët e tyre, në dëm të punës dhe burrave, por edhe mes të bardhëve dhe njerëzve me ngjyrë. Ndërsa muajt e fundit pabarazitë vërehen mes vendeve të pasura dhe të varfra, këta të fundit të penalizuar në fushatën e vaksinimit.

MË PAK FËMIJË. Ndryshe nga sa pritej, Covid dhe bllokimet fillestare nuk favorizuan lindjet. Shkalla e lindjeve në Kinë gjithashtu ka rënë në nivelin më të ulët historik pavarësisht faktit se qeveria tani ofron stimuj për ata me më shumë se dy fëmijë. Me këtë ritëm, rritja e popullsisë së botës mund të ndalet përpara vitit 2050.

JEMI TË IZOLUAR: Covid na ka hequr lirinë për të lëvizur pa shqetësime dhe tani udhëtimet janë bërë aq të komplikuara sa shumë heqin dorë. Jemi bërë më të dashur, dhe jo vetëm kur bëhet fjalë për pushimet, por edhe kur bëhet fjalë për të ndenjur me miqtë apo për të shkuar në restorante, me pak fjalë, për të pasur një jetë shoqërore. Nëse nga njëra anë izolimi i qytetarëve është pasojë e kufizimeve dhe frikës prej muajsh të shkaktuar nga përhapja e koronavirusit, nga ana tjetër, në shumë vende është krijuar pakënaqësi ndaj organizatave ndërkombëtare si OBSH dhe është rritur fuqia e partive politike.

NUK KEMI BESIM TE POLITIKANËT: Sipas sondazhit të IPSOS 2021 për profesionet më të besueshme, pas Covid-it, mjekët konsiderohen si profesionistët më të besueshëm sesa shkencëtarët, të cilët vazhdojnë të ruajnë vendin e dytë. Por ajo që duhet të na bëjë të mendojmë është pozicioni i politikanëve, që janë në fund të renditjes.

NUK PO BËJMË MJAFT PËR TË TRAJTUAR KRIZËN KLIMATIKE. Në fillim shpresuam që ulja e emetimeve të CO2 ishte një pasojë pozitive e rastësishme dhe e papritur e krizës shëndetësore; Megjithatë, pak më vonë, u bë e qartë se vitet e ndotjes nuk mund të anuloheshin me disa muaj mbyllje dhe COP26 e mbajtur nëntorin e kaluar në Glasgow, ktheu një pamje mjaft tragjike të së ardhmes klimatike të planetit tonë. Nëse nuk nxitojmë të veprojmë, sfida e radhës e njerëzimit mund të mos jetë për pandeminë e ardhshme, por për mbijetesën e specieve njerëzore në Tokë.

Pas