Aktualitet

Nga data 1 korrik pagat e ushtarakëve rriten me 30%


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:56 - 22/06/22 |
Opi Nion

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, në një prononcim për mediat pas mbledhjes së qeverisë njoftoi rritjen e pagave të ushtarakëve me 30 përqind.

Peleshi tha se kjo rritje pagash do të nisë nga data 1 Korrik, ndërsa theksoi se me këtë rritje paga minimale në FA është më shumë se 51 mijë lekë të reja.

 “Sot kemi bërë rritje historike të pagës së ushtarëve.  Të gjithë ushtarakët nga data 1 korrik do kenë pagë 30% më të lartë. Ç’ka do të thotë se, paga minimale në FA është më shumë se 51 mijë lekë të reja, shtuar këtu dhe paga shtesë të trajtimit ushqimor dhe trajtime të tjera sipas vështirësive. Kemi krijuar dhe një aneks, ku kjo kategori, merr shtesë mbi pagën shtesë. Si struktura ushtarake e mbrojtjes kibernetike, veç 30% do marr dhe 20 mijë lekë të reja shtesë.Shtesa kemi parashikuar edhe për funksione të tjera, të trupave komando. Trupave speciale, të mjekëve brenda FA, pra janë 38 pozicione që marrin shtesë mbi shtesë”, -tha Peleshi.

Pas